Grup ve Sanat Çalışmaları

» Psiko-analiz Nedir? » Grup ve Sanat Çalışmaları
Grup çalışmaları ne işe yarar?

Bireysel dünyamız kadar, sosyal hayatımız da psikolojik durumumuzu belirler. Kişinin, diğer insanlarla kurduğu ilişki biçimi ve niteliği, kendisine dair farkında olmadığı pek çok bilgi barındırır.

Katılımcıların ihtiyaçlarına yönelik yapılandırılan grup çalışmaları, bireysel analizdeki gelişimi hızlandırır. Kişinin sosyal hayatta çözmekte güçlük çektiği sorunlara, farklı bir bakış açısı ile yaklaşmasını sağlar.

Ben insanlardan çekinirim, grupta konuşamam. Nasıl olacak?

Toplumsal kodlarımıza baktığımızda en çok karşılaştığımız sorulardan birinin “El alem ne der?” olduğunu görebiliriz. Bu, bizim kültürümüzde yetişen çoğu kişinin toplumla kurduğu ilişkiyi etkilemiştir. Kendi varlığını sürekli başkalarının gözünden okuyan bir çocuk, yetişkinlik yaşamında iç dünyası ile bağ kurmakta güçlük çekebilir.

Grup çalışmalarına katılan kişilerin de bu minvalde çekingenlik yaşaması olağandır. Burada grup liderinin yetkinliği ve etkililiği devreye girer ve böylece her insanın kendine has güçlü ve zayıf yönlerinin göz önünde bulundurulduğu bir grup dinamiği gelişir.

Güven ortamının oluşması sayesinde, kendini ifade etmekte çekimser kalan bireyler de zaman içerisinde konuşabilir hale gelir.

Bireysel çalışmalarda alınan yoldan, daha hızlı ilerleme sağlayan grup çalışmaları kişinin kendisi ve dış dünya ile kurduğu ilişkide adeta bir devrim yaşamasına vesile olur.

Sanat Atölyeleri Nedir?

Sanat, duyu ve duyguların ifade edildiği önemli bir alandır. Kelimelerle ifade edilmesinde güçlük yaşanan duygular, renkler, melodiler ve biçimler aracılığı ile kolaylıkla dışa vurulur.

Serbest sanat etkinliklerinden oluşan sanat atölyeleri, bireysel ve grup şeklinde uygulanabilmektedir.
Resim, ritim, dans, heykel, drama gibi pek çok alandan etkinliğin; grubun dinamiğine bağlı olarak oluşan “ortak bağ” katılımcılar üzerinde dönüştürücü bir etki yapar.

Benim resmim çok kötü resim yapmasak?

Sanat atölyeleri performans kaygısı güdülmeyen, bireyin duygularının dışa vurmasını hedefler. Bu nedenle ortaya çıkan ürün (resim, şarkı, heykel, hareket) ne olursa olsun asıl olanın; kişinin iç dünyası ve dış dünya arasında kurulan bir köprü olduğu unutulmamalıdır.

Sanat; sözlerle ifade edilemeyen pek çok duygunun ortaya çıkmasını sağlayan, sağaltıcı bir alandır.

Amacımız, performans sergilemek değil kişinin iç dünyasındaki şarkıyı duyup; söylemesini sağlamaktır.

İlk adımı atmak ister misiniz?

Randevu Alın!