TempoBet

Nefs Psikolojisi

» Nefs Psikolojisi

IMG_9447

Dr. Maria Montessori’nin “Çocuğunuz size rehbelik eder, sadece gözlemleyin.” diyen felsefesi ile karşılaştığımda insanın kendini ve çocuğunu gözlemlemesinin bu kadar zor olabileceğinin farkında değildim. O dönemde, gördüklerimin görülebilenlerden ibaret olduğunu sanıyordum ama başka bir dünyanın daha olduğunu da “seziyordum.”

Psikiyatr Dr. Mustafa Merter’in kapısını ısrarla çalışım, bu günlere denk geliyor. 2010 yılının son günlerinde, verdiği seminerlerde ısrarlı sorularıma verdiği yanıtlarının ardından analize aldığı öğrencilerinden biri olma mutluluğuna erişmiştim.

Yaklaşık 5 yıl süren analizim boyunca; rüyaları, bilinçdışı dünyasını ve nefs yapılanmasını anlamaya gayret ettim. Şunu gördüm ki insanı anlamak için sunulan modern psikoloji literatürü yeterli değil. İnsanı “yatay varoluş alanına” hapseden bir insan tanımı, bizi daraltıyor.

“Nefs psikolojisinin bize öğrettiği, duygu ve hâl farklılığıdır. Duygular veya nefs-i emmarenin sıradan hâlleri, bir ressamın boya paletinde taşıdığı, sınırlı sayıda renklere benzer. Sözde sevgi, nefret, korku, kaygı, hırs, şehvet, gurur, kibir, haset, yetersizlik, güvensizlik, utanç, atalet, öfke, nefret, kin, intikam…yukarıda temas ettiğimiz telvin halinin “boya” larıdır. Kâh o boyayla kâh bu boyayla boyanıp hayatımızı sürdürürüz. Yunus Emre Sultanımız ne de güzel tasvir eder…

Kâh eserim yeller gibi, kâh tozarım beller gibi, kâh coşarım seller gibi. Gel gör beni aşk neyledi, derde giriftar eyledi…

Ama Rabb’ul Âlemîn bizleri sadece bu sınırlı sayıda “boya potansiyeli” ile yaratmamıştır. Yukarıda saydığımız nefs-i emmâre hâllerinin yanı sıra, sonsuz sayıda başka lâtîf (inceltilmiş), temizlenmiş, saf, rahatlatıcı, müjde verici, teskin edici hâller de ihsan edilmiştir. İşte nasıl nefs-i emmare ve alt şuur-dışı bu menfi hâllerle dolu ise, nefs mertebelerinde yükseldikçe bunlar solar gider ve insan bu “rahmâni hâlleri” yaşamaya başlar. Asıl olanlar bunlardır, diğerleri ise gölge mesabesindedir. (Dr. Mustafa Merter)”

Nefs Psikolojisi; insanın kendini bilme yolculuğunda bize kadim bir harita sunuyor ve pusulamızın da içimizde dürülü olduğunu söylüyor.

Bugünki yayının ardından anımsamakta fayda var... 😌 https://t.co/ZGcyHo4LiQ