Kadınlığın Keşfi

1FtfenX6

 

Daha önceki yazılarımızda, annelik deneyiminin görünmeyen yönlerine değindik.  Bir kadının, anneliğinde en önemli etkenlerden birinin, kendinin ve ihtiyaçlarının farkında olması demiştik.

Şimdi bütün bu iç içe geçen kavramlardan bir diğerine, kadınlığa odaklanıyoruz. Anneliği de içine alan daha geniş bir kavram olarak, kadınlığımızın, bilmediğimiz yönleri var mı dersiniz?

Adem ile Havva’dan beri süre giden bir kadın-erkek algımız var. İnsanlık kadar eski. Dönemlerden ve kültürlerden etkilenerek değişen, dönüşen. Belki de kimi yönleri ile aynı kalan. Ama her zaman topluma “ritim” veren.

Burada kadınlığın toplumsal yönünden ziyade psikolojik yönüne odaklanmaya davet ediyorum sizi.  Dış dünyada kendinizi nasıl ifade ettiğiniz, hangi yönlerinizin ön planda olduğundan ziyade, içinizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Erkeklere has bazı özellikler taşıyor musunuz? Bunları oranlayabilir misiniz? Güçlü müsünüz? Gücünüzün kaynağı nedir?

Kendimizi nasıl hissettiğimiz ve nasıl göründüğümüz çoğu zaman farklıdır.

Çoğu kadın, iç dünyasında kendisini güçsüz ve korunmaya muhtaç hissettiğini ama hayatta kalmak için güçlü görünmek zorunda olduğunu söyler. Kimi kadınlar ise, iç dünyalarında çok güçlüdürler ve dışarıdan pek bir beklentileri yoktur ama buna rağmen, zayıf, yardıma muhtaç görünebilirler.

Bütün bu farklılıklar, ilişkilerimizin niteliğini belirler. Kendini tanımak için iç dünyasına yoğunlaşan bir kadın, daha önce fark etmediği şeyleri fark etmeye başlayabilir. Bu farkındalık onda bazı değişimler doğurur.

Adeta daha önce ayak basılmamış kıtalar vardır içinde ve o bir kaşif gibi bu coğrafyanın izindedir. Bu yolculuk heyecan verir ve hayata anlam katar.

Çocukları ve ailesi için istekleri ve beklentileri nelerdir, bunları ayırabilir.

Sadece kendisi için neler istediğini ve neden bunları istediğini keşfetmeye başlar ve belki de büyük, önemli kararlar alır.

Bir kadının, kendini keşfetmesi, dünyanın daha güzel bir yer haline gelmesini sağlar. Çünkü kadınlar, insanlık orkestrasına ritim veren şeflerdir!..

*Bu yazı Aysha Dergi 2016 Mart sayısı için hazırlanmıştır.